Lokalizacja projektu
obszar 3, przystanki Wyszyńskiego oraz Piłsudskiego (4 przystanki)
Opis zadania
Projekt zakłada zintegrowanie istniejących wiat przystankowych z „zieloną ścianą”, oraz elementy dodatkowe w postaci donic z roślinnością odporną na miejskie warunki klimatyczne. Skrzynki z roślinnością będą zintegrowane z istniejącymi wiatami. Dopełnieniem projektu jest oświetlenie solarne w wiacie przystankowej. Co istotne proponuje się zachowanie istniejących wiat, a nie wymianę na nowe. Pozwoli to obniżyć koszty inwestycji przy jednoczesnym uzyskaniu wielu pozytywnych aspektów. Projekt nie uwzględnia „zielonych dachów” ze względu na brak możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury dachu wiat. Ponadto istniej obawa o wytrzymałość istniejącej infrastruktury. Projekt ma na celu jak najmniejszą ingerencję w istniejące elementy.
Obsadzenia tylnej ściany - to konstrukcja roślin pnących. Do nasadzeń należy wybrać gatunki odporne
i szybko rosnące, ale nie ekspansywne. Proponowane rośliny to takie, które potrzebują mało wody,
a jednocześnie ta wodę gromadzą oraz produkują dużo tlenu. Wybór nasadzeń na etapie późniejszym.
Roślinność doniczkowa też mało wymagająca nadająca się do ogrodu deszczowego w pojemniku. Wypełnienie skrzyń to mini ogród deszczowy dla przystanku, takie które utworzą warstwy infiltrujące, czyli: żwir, piasek, ziemia i kamienie.
2. Cele projektu
Zalety projektu to zatrzymanie wody opadowej, obniżenie temperatury w obszarze wiaty. W aspekcie całościowym jest to likwidacja wyspy ciepła w ciągach pieszych/chodnikach. Takie rozwiązanie zapewni także uzyskanie większej produkcji tlenu. Rośliny poprawią także estetykę pasów drogowych oraz wpłyną na poprawę odbioru wizerunku miasta na - miasta bardziej ekologicznego i przyjaznego naturze.
Zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do walki ociepleniem klimatu.
Proponowane rozwiązanie będzie znakomitą bazą do rozwoju projektu w przyszłości. Projekt można będzie rozbudować o dodatkowe elementy jak „zielone dachy”, czy ekologiczne stacje ładowania urządzeń przenośnych. Dodatkowe wyposażenie wiat może zapewnić podświetlenie pochodzące ze słońca tablic informacyjnych czy reklamowych. Zysk z reklamy na takich wiatach będzie świetnym refinansowaniem takiego projektu oraz zapewni źródło finansowania dla bieżącego utrzymania tego typu wiat przystankowych.
Przewidywana grupa odbiorców
Wszyscy mieszkańcy miasta, zwłaszcza korzystający z transportu publicznego.
Szacowane koszty inwestycji oraz kalkulacja ewentualnych rocznych kosztów jej utrzymana
Koszt obsadzenia istniejącej 1 wiaty to około 20 000. Koszt łączny około 80 000 Koszt utrzymania rocznie około 1 000 zł za 1 przystanek